Youth Euroclubs Network на більшій мапі goo.gl/K1Ozo. Мапа Євроклубів в Україні тут: g.co/maps/epymv

понеділок, 22 грудня 2014 р.

І. Ясюкович. Польське ім’я в історії міста Дніпродзержинська            Під такою назвою на базі  Центру підготовки і перепідготовки робітничих кадрів (директор Донченко І.Л.) за ініціативою активістів євроклубівського руху   міста у рамках освітньої програми «Польська осінь у м. Дніпродзержинську – 2014» відбулася ІІ  міська науково – практична конференція, присвячена видатному діячу Придніпров’я І.Ясюковичу.
             Ще 20 років тому прізвище фактичного засновника і першого директора Дніпровського заводу в селі Кам’янському було відоме тільки вузькому колу фахівців.  Проте Кам’янське  зобов’язане своїм перетворенням із сонного села на справжній  промисловий і культурний центр саме йому. Сліди діяльності Ясюковича присутні скрізь: на металургійному комбінаті, у театрі, у православному та католицькому храмах, у будинках Верхньої колонії, гімназіях.  На розвиток Кам’янського він пожертвував величезні власні кошти. Тож не дивно, що ті роки називають «золотою порою» Кам’янського. Однак імені його не було ніде. Лише зараз ім’я видатного  діяча, що прославив наше місто, вийшло із історичного забуття, стало предметом гордості дніпродзержинців. Підтвердженням тому є присвоєння його імені одній із площ міста, встановлення на ній за ініціативою керівництва ПАО  «Дніпровський металургійний комбінат» у липні 2014 року бронзового бюсту, вихід книги «Ігнатій Ясюкович. Ім’я в історії», започаткування  активістами євроклубівського руху проведення науково – практичних конференцій, захист учнями в МАН дослідницьких робіт, переведення кращих на польську мову та представлення їх науковій спільноті Польщі.
            Проведення ІІ  міської конференції «І. Ясюкович.  Польське ім’я  в історії міста Дніпродзержинська»  стало продовженням вшанування імені І.Ясюковича. Відкрила конференцію її організатор Л. Долина, спеціаліст інспекторсько – методичної служби, координатор з питань міжнародної діяльності та євроінтеграції  закладів освіти міста, керівник мережі євроклубів      м.Дніпродзержинська.   У своєму виступі Лариса Миколаївна зазначила, що сьогодні дуже важливо, щоб молоде покоління, яке ми виховуємо, росло патріотами, знало історію рідного краю та видатних діячів, причетних до його історії.
 У    конференції      брали     участь:  О. Слоневський, член Національного краєзнавчого товариства «Лелека», Дніпропетровської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,  правління міської спілки поляків;  Л.Пархоменко, в.о. завідуючого музею ПАО «Дніпровський металургійний комбінат» , завідуюча архівом; Л.Онуфрієва, викладач історії і суспільствознавства ДПТНЗ «Дніпродзержинський Центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»;  Р.Занько, заступник начальника управління, начальник відділу комплектування та державного обліку документів архівного управління міста Дніпродзержинська  міської ради; Г.Лебедєва, кандидат історичних наук, доцент кафедри соціології ДДТУ, Т. Фокіна, начальник відділу підготовки іноземних громадян та міжнародних зв’язків ДДТУ, О. Жабський, директор з розвитку міжнародної освітньої програми «Євростудент»;   члени міської та обласної спілок поляків, керівники і лідери  євроклубів м. Дніпродзержинська, вчителі історії, керівники шкільних музеїв.      Учасники конференції поділилися  результатами своїх досліджень, новими знахідками, розповіли  про роботу з архівними документами, окреслили  перспективи подальшої  пошукової діяльності. О. Слоневський зупинився на питанні перших досліджень краєзнавців міста у вивченні імені І.Ясюковича,  Л.Пархоменко за матеріалами газети «Відгуки життя» , яка зберігається в фондах музею ПАО «Дніпровський металургійний комбінат», ознайомила з оцінкою сучасників, наданій у газеті до його 25- річної діяльності у с.Кам’янському,  Л.Онуфрієва розповіла  про роль  І.Ясюковича  у промисловому становленні селища, Р. Занько   - про замах на нього у 1908 році.  Г. Лебедєва – про вплив досліджень  краєзнавчої проблематики на патріотичне виховання сучасної молоді.         Відкриттям  конференції стали  науково – дослідницькі роботи, представлені членами  євроклубу   «Європейська єдність»  гімназії № 39 Лубінцем Олександром  та євроклубу «EASE» технічного ліцею Музичко Владиславом.
            Приємною подією для учасників конференції було спілкування з Г.Хачатряном, членом Національної Спілки художників України, заслуженим художником України, автором пам’ятника І.Ясюковичу  та М.Тихоміровою, яка в 2013 році з чоловіком Полом Бредбієром, викладачем університету  економіки і права  ім.А. Нобеля (м.Дніпропетровськ), передали газету «Знамя Дзержинки»  зі статтею  про проведення євроклубами І-ої науково – практичної конференції, присвяченої  І.Ясюковичу, його онуці  - Ханні Ясюкович-Шлєнкер.
            На завершення конференції її учасники висловили вдячність  ініціаторам та організаторам конференції, підтримали ідею євроклубу «EASE» технічного ліцею підготувати і відправити до Великобританії  онуці І.Ясюковича  відеолиста   з її матеріалами  та поздоровленнями з Різдвом і Новим 2015 роком.
О. Гончар, вчитель історії, керівник євроклубу СЗШ № 20,
В. Чирва, вчитель історії, керівник шкільного музею, євроклубу СЗШ№12


Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика